Nagydíjat nyert Annecy-ban Buda Flóra Anna animációja
Taroltak a magyar filmek az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál szombat esti díjkiosztóján: Buda Flóra Anna francia-magyar koprodukcióban készült 27 című animációja elnyerte a fesztivál fődíját, a rövidfilmes Kristály-díjat, Gauder Áron Kojot négy lelke című mozija pedig az egész estés versenyben a zsűri díját kapta.
A legnagyobb és legrégebbi animációs fesztiválon, a június 11. és 17. között megrendezett Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál rövidfilmes versenyében Buda Flóra Anna francia-magyar koprodukcióban készült 27 című animációs filmje nyerte a fődíjat, a Kristály-díjat, pénteken pedig a legjobb eredeti filmzenéért tüntették ki.
A 27 májusban, a 76. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a rövidfilmek versenyében elnyerte az Arany Pálmát, tíz nappal ezelőtt pedig a XI. Friss Hús fesztiválon kapta meg a legjobb magyar animációs filmnek járó elismerést.
"Elképesztő érzés, nem tudok szóhoz jutni, hogy az egyik legjelentősebb animációs fesztivál ekkora visszajelzést adott ennek a filmnek és az egész csapatnak" – fogalmazott a rendező a díjkiosztót követően az MTI-nek. Arra kérdésre, hogy szerinte mi lehetett az, ami egyszerre érintette meg a cannes-i, az annecy-i és a budapesti fesztivál zsűrijét, a rendező elmondta: valószínűleg az önéletrajzi ihletésű kockázatos történet őszinte és sebezhető tartalma.
A 11 perces animáció főhőse a 27 éves Alíz, aki még a szüleinél él. Születésnapján egy átmulatott éjszaka során tudatosul benne, hogy ideje búcsút mondani az illúzióknak, és megélni az őt körülvevő valóságot.
A 27 francia Miyu és a magyar Boddah gyártásában készült, producere Emmanuel-Alain Raynal és Pierre Baussaron, valamint Osváth Gábor és Lukács Péter Benjámin. A hangdizájnt Lukács Péter Benjámin és Zányi Tamás készítette, a zenét Mákó Mári és Mákó Rozi szerezte. A filmben magyar dialógusokat hallunk, a szereplőknek olyan színészek kölcsönzik a hangjukat, mint Stork Natasa, Farkas Franciska, Szabó Simon, Fekete Ádám, Enyedi Éva és Kaszás Márk.
A rövidfilmes Kristályon kívül másik díjnak is örülhetünk: Gauder Áron Kojot négy lelke című alkotását a második legfontosabb díjjal jutalmazta a háromtagú nemzetközi zsűri.
A rendező a Nyócker! című filmjével 2005-ben elnyerte a fesztivál fődíját. "Tizennyolc év után csináltam újra filmet, és az, hogy mindkét filmem idáig eljutott, hatalmas örömet jelent. Ma este kicsit megnyugodtam, 12 évesen nemhiába határoztam el, hogy rajzfilmes leszek" – mondta Gauder az MTI-nek a díjkiosztó után. Az annecy-i fesztivál ideje alatt nyolcszor vetítették a Kojot négy lelkét, valamennyi vetítésen teltházas volt. "Érezni lehetett, hogy tetszik a film a közönségnek, de nagyon erős mezőny volt 11 alkotással, így nem is számítottam díjra" – mondta a rendező.
Gauder Áront gyerekkora óta inspirálja az indián kultúra, és Cseh Tamással való megismerkedése még közelebb vitte őt ehhez a világhoz. A legendás dalszerző a magyar indián-amerikai kultúrkör atyja volt, s egy kötetnyi indián népmesét fordított le. A rendező e történetek feldolgozására vállalkozott a Kojot négy lelke című legújabb animációs filmjével. A Bereményi Gézával közösen írt forgatókönyv az indiánok teremtésmítoszán keresztül az egész emberiség előtt álló kihívásokra hívja fel a figyelmet és felteszi a kérdést, hogy vajon sikerül-e mindannyiunknak megtalálnunk a helyünket az élet nagy körforgásában, amíg nem késő.
Gauder Áron alkotása a Cinemon Entertainment gyártásában a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült, producere Temple Réka. A Kojot négy lelkét április végén láthatta először a nemzetközi közönség a floridai Sunscreen fesztiválon, utána az Arizona Filmfesztiválon, ahol elnyerte a zsűri különdíját. A film közönségdíjat nyert a csehországi Anifilm animációs fesztiválon.
Harmadik magyar érintettségű díjnak is örülhetünk: a Contrechamp elnevezésű válogatásban a zsűri díját nyerte el a Tomi, Polli és a Ház Szelleme című cseh-szlovák-magyar koprodukció, amely Filip Posivac cseh rendező első egész estés mozifilmje. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készült családi mesefilm vezető animátora Papp Károly Kása, hangmestere Lukács Péter Benjámin, zeneszerzője Balázs Ádám, magyar gyártócége a Filmfabriq, hazai producere Osváth Gábor.